טאפאס וטאפאס

בלוג מוזיקה ונשנושים

טאפאס וטאפאס header image 2

תקליט שבור

10 בMarch, 2008 מאת נמרוד

כבר עשור, מאז בוא הנאפסטר לעולם, שנשמעת שוב ושוב נבואת הזעם על מותו הקרב של האלבום. בהתחלה המגבלה הייתה טכנית – הפס היה צר, והנגנים התפקעו אחרי עשרה שירים. וכשהמגבלות הללו נפתרו, ושיתוף הקבצים עבר לטורנטים ידידותיים לאלבומים ולאייפודים נפוחים, דיברו על דור עם סבלנות קצרה – שצורך את הסרטים שלו ביו-טיוב ואת המוזיקה במייספייס.

אלא שהאלבום שרד את כל אלה – ולא רק בזכות מפגרים טכנולוגית כמוני, שעוד צורכים מוזיקה על גבי פיסות פלסטיק מחומצנות. האלבום שרד בשל העליונות שלו על הסינגל – כיוון שההשתלטות שלו על עולם המוזיקה, אי שם בתחילת שנות השישים של המאה שעברה, הייתה גם הרגע בה לאמנים היה בפעם הראשונה שליטה אומנותית (גם אם לא כלכלית) על המוזיקה שלהם.

היום, ממש כמו אז, את ההייפ יוצרים בעזרת סינגלים וEPs (העובדה שמילים מהלקסיקון התקליטי עוד משמשות אותנו היום, מגלה עד כמה מעט השתנה) – אבל מצדיקים אותו בעזרת אלבומים. אף אחד לא מתייחס ללהקה כיותר מהבטחה לפני אלבום הבכורה שלה.

ולמה אני נדרש לכל העניין הזה לפתע? כי בעודי מתפעל מ”The Seldom Seen Kid”, האלבום החדש של Elbow, ללא ספק אחד מהאלבומים הטובים ביותר ששמעתי עד כה השנה, מצאתי את הראיון הזה, מלפני חודשיים, עם סולן הלהקה גאי גארווי, בו הוא טוען כי האלבום הנ”ל עשוי להיות גם האחרון שלהם מכיוון ש”תרבות ההורדות וה-mp3 משמעותה ששירים ימכרו על בסיס אינדיבידואלי”. אמר, והלך להוכיח את טעותו עוד אלבום נפלא, אולי הטוב של הלהקה מעולם.

Seldom seen kid

יתכן גם שהוצאת אלבומים הופכת לכלכלית פחות משנה לשנה ומטורנט לטורנט. למרות שבשנה שבה רדיוהד הרויחו מליונים מ”שלם כמה שתרצה”, וטרנט רזנור הרויח 750 אלף דולר בתוך יומיים מהמהדורה המוגבלת של אלבומו החדש, הרי שגם ללהקות צנועות יותר כמו Elbow יש תקווה. אבל למעשה, אין להם ברירה – הדינוזאורים, מרד הוט צ’ילי פפרז ועד פיל קולינס, יכולים להמשיך ולגלוש מאצטדיון לאצטדיון על תהילת העבר ואדי קריירה, להקות כמו Elbow חייבות להמשיך ולהצדיק את עצמם דרך אלבומים.

מתוך האלבום החדש:


Elbow – The Bones Of You


Elbow – The Loneliness Of A Tower Crane Driver


Elbow – Grounds for divorce

רגע, השם של השיר האחרון נראה מוכר – Elbow עושים קאבר לוולף פרייד? ממש לא, אין דמיון בין שני השירים מלבד העובדה שירים מצוינים. אבל זה מספיק כדי לגרום לי להיזכר בשיר האהוב עלי של הלהקה הנפלאה הזאת. אז למה שלא אוסיף גם אותו לרשימה?


Wolf Parade – Grounds for divorce

עוד טעימות:

תגיות:   · · · · אין תגובות

השאר תגובה

אין תגובות עד כה ↓

אין תגובות עדיין - מה דעתכם להתחיל משהו?