טאפאס וטאפאס

בלוג מוזיקה ונשנושים

טאפאס וטאפאס header image 2

יהדות נורווגיה

29 בMarch, 2008 מאת נמרוד

העם היהודי, וזאת יוכל להגיד לך כל מי שבילה בפקקים באיילון או ניסה למצוא חנייה בקניון בשעות העומס, הוא אחד העמים הסבלניים ביותר בנמצא. לא מפתיע, אם כך, שהוא הוציא תחת ידו את ג’ון זורן, אחד המוזיקאים ארוכי הרוח ביותר בעולם. כבר למעלה מעשרים שנה בונה זורן את הקריירה שלו נדבך אחרי נדבך כשהוא לא ממהר לחלק סיפוקים מהירים לאף אחד – לא לג’אזיסטים שמלווים אותו מההתחלה, ולא לחובבי הרוק שקפצו על העגלה בעקבות “Naked City” והרומן המתוקשר עם אושיות רוק כמו מייק פאטון וטרבור דאן.

Shining ו-Ultralyd הן שתיים ממספר רב של להקות שהושפעו מהחיבור הזורני בין ג’אז לרוק ונויז. כיוון ששתיהן להקות נורווגיות, עם סקנדינבי חמום מוח הידוע בקוצר רוחו, לא מפתיע שהן פחות מצטיינות מזורן בדחיית סיפוקים. למעשה המוזיקה של שתי הלהקות נשמעת לעיתים קרובות כמו ריפרוף מהיר על הקטלוג של זורן – קצת ג’אז, מגע של כלייזמר, ויאללה להרביץ בגיטרות (לצווחות של מייק פאטון או ימאטאקה איי היפני לא נמצא תחליף הולם). פתרון מצוין למי שמעוניין במעט מזון מהיר במקום ארוחת תשע המנות של הקטלוג האינסופי של זורן עצמו.

ultralyd

אם ב-Ultralyd יש איזו בניה עדינה של קטעים ונאמנה הרבה יותר להשפעה הזורנית, הרי שShining כבר נשמעת לעיתים קרובות מיידית ופשטנית הרבה יותר – כשאלבומה האחרון, Grindstone, כבר מכיל, לצד כמה הברקות, גם כמה קטעי מטאל אינסטרומנטלי חסרי ייחוד.

כפי שאתם בוודאי יודעים – הדבר האמיתי עולה על בימותינו השבוע. אם טרם קניתם כרטיסים לפסטיבל ג’ון זורן הבא עלינו לטובה, הרי שהגיע הזמן. אם אתם זקוקים להכנה מוקדמת – תוכלו למצוא אותה בשלושת הפודקאסטים של מוזיאחלה, בוואלה, או ברדיו קול הקמפוס.

 


Shining – Redrum


Shining – Red Room


Ultralyd – Low Waist


Ultralyd – Comphonie V

עוד טעימות:

תגיות:   · · · · · 2 תגובות

השאר תגובה

2 תגובות עד כה ↓