טאפאס וטאפאס

בלוג מוזיקה ונשנושים

טאפאס וטאפאס header image 2

רוק מתחכם

2 בJuly, 2011 מאת נמרוד

כמה פעמים קראתם אותי מדבר על גאונות מוזיקלית? לא הרבה, אני מניח. האתוס של האינדי נוטה לזלזל בהשכלה מוזיקלית ובדירוג טכני של איכות היצירות, ומסתפק בתפיסה של טעם אישי. כלומר – מה שטוב זה פשוט מה שאני אוהב. ובכלל, מי אני שאדרג להקה אחת מול אחרת על פי ה”איכות” הסובייקטיבית שלה. אבל גם בממלכת האינדי הצנוע יש כמה הרכבים שמושג הגאונות בהחלט הולם אותם.

כשאני מתחיל להשתעמם מאימוני התופים שלי, אני בוחר לפעמים שיר מארסנל הפייבוריטים שלי ומנסה ללמוד אותו. השבוע החלטתי לנסות שני שירים של מנומנה, שהמקצבים שלהם נשמעו לי תמיד מורכבים מדי, עקומים מדי, ליכולת שלי. כשהבאתי את השירים האלו למורה שלי גיליתי משהו מעניין. ביצוע השירים השירים התגלתה כלא קשה במיוחד – גם עבורי, ובוודאי עבורו. להעלות את המקצב על הנייר – כלומר לשחזר בראשנו את תנועות הרגליים והידיים שכרגע עשינו – פעולה טכנית פשוטה בדרך כלל – התגלתה כמשימה קשה יותר.

אם יש משהו שהמטאל והרוק מתקדם לימדו אותנו, זה שלא חסרים נגנים בעולם שמסוגלים לייצר קטעים מורכבים שיולידו אינסוף שעות של תסכול בקרב אלפי נגנים חובבים בניסיון להתחקות אחריהם. אבל ליצור מקצב מקורי, אבל גם כזה שמתנגן מעצמו, שזורם בטבעיות מהאוזן לידיים והרגליים, הרבה לפני שהמוח מצליח לעכל אותו. כזה שגם מתופף מתחיל יכול לנגן אותו, אבל גם מתופף מנוסה יתקשה להסביר אותו – זאת כבר גאונות אמיתית.


Menomena – Air Aid


Menomena – Cough Coughing

וגם – הצטברו לי כמה וכמה המלצות מעניינות לאחרונה. במקום לנסות ולדחוס אותם לפוסט אחד ארוך, אני אשתדל לפרסם אותם אחד אחד בפוסטים קצרים ותכופים, שזה הראשון מביניהם. כך שאם אצליח להתגבר על הנטייה הדחיינית שלי, אני מאוד מקווה שתשמעו ממני שוב בקרוב.

עוד טעימות:

תגיות:   · · · · · 3 תגובות

השאר תגובה

3 תגובות עד כה ↓